Στην κατάμεστη από κόσμο αίθουσα εκδηλώσεων του Κέντρου Τεκμηρίωσης Βιομηχανικής Κληρονομιάς «ΕΡΙΑ» πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής, 25 Μαρτίου 2015, η ημερίδα «ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ» που διοργάνωσε το σχολείο μας.

Σε μια ημέρα που στιγματίστηκε από την ανεύρεση της σορού του άτυχου Βαγγέλη Γιακουμάκη, το θέμα της πρόληψης και αντιμετώπισης της βίας στο σχολείο και στο σπίτι ήταν πιο επίκαιρο από ποτέ. Το ενδιαφέρον για την ημερίδα ήταν τεράστιο, αφού η αίθουσα εκδηλώσεων της «ΕΡΙΑ» γέμισε από νωρίς το πρωί ασφυκτικά από γονείς, εκπαιδευτικούς και πολίτες που έσπευσαν να ενημερωθούν σχετικά με την πρόληψη και την βία τόσο στο σχολείο όσο και στο σπίτι.

Οι ο?ιλητές ανέπτυξαν ουσιαστικά και ση?αντικά θέ?ατα όπως: ?Ενδοσχολική Βία: Ο Ρόλος του σχολείου και των γονέων?, ?Δίκτυο Συνεργαζό?ενων φορέων για την αντι?ετώπιση της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισ?ού?, ?Κυβερνοεκφοβισ?ός – Μέτρα πρόληψης και προτάσεις?, ?Το νο?ικό πλαίσιο και η εφαρ?ογή του νό?ου ενδοοικογενειακής βίας?, ?Πρόληψη και αντι?ετώπιση της σχολικής βίας: προβλη?ατισ?οί – ερωτή?ατα – συζήτηση?.

Παρακολουθήστε αποσπάσματα από την ημερίδα

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ