Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Σχολικής βίας (6 Μαρτίου 2015), το σχολείο μας με το 3ο Γυμνάσιο Νάουσας, την Αντιδημαρχία Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας Δήμου Νάουσας, το  Σχολικό Σύμβουλο Δημοτικής Εκπ/σης 2ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Ημαθίας, Πέτρο  Σταγιόπουλο και την Α.Μ.Κ.Ε. «Mom in action», σε συνεργασία με το Παρατηρητήριο Σχολικής Βίας & Εκφοβισμού της Περιφερειακής Δ/νσης Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης Κεντρικής Μακεδονίας, διοργανώνουν Ημερίδα, με θέμα: «ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ», την Κυριακή 15 Μαρτίου 2015, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Κέντρου Τεκμηρίωσης Βιομηχανικής Κληρονομιάς «ΕΡΙΑ», στις 10.30 π.μ.

Η Ημερίδα τελεί υπό την στήριξη των Διευθύνσεων Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης Ημαθίας και είναι ελεύθερη σε όλους τους πολίτες.

Το πρόγραμμα της Ημερίδας έχει ως εξής:

• «Ενδοσχολική Βία: Ο Ρόλος του σχολείου και των γονέων»

Ομιλητής: Κόπτσης Αλέξανδρος, Συντονιστής Παρατηρητηρίου Σχολικής Βίας & Εκφοβισμού Κεντρικής Μακεδονίας

• «Δίκτυο Συνεργαζόμενων φορέων για την αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού»

Ομιλητής: Διαμαντόπουλος Διονύσιος, Δ/ντής Α/θμιας Εκπ/σης Ημαθίας

• «Κυβερνοεκφοβισμός – Μέτρα πρόληψης και προτάσεις»

Ομιλήτρια: Κοτίνη Ισαβέλλα, Σχολική Σύμβουλος Πληροφορικής, Μέλος ΠΟΔΠ Ημαθίας

• «Το νομικό πλαίσιο και η εφαρμογή του νόμου ενδοοικογενειακής βίας»

Ομιλήτρια: Μπούρα Βασιλική, Εισαγγελέας Ανηλίκων Πρωτοδικών Βέροιας

• «Πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας: προβληματισμοί ? ερωτήματα – συζήτηση»

Συντονιστής Στρογγυλού Τραπεζιού: Σταγιόπουλος Πέτρος,  Σχολικός Σύμβουλος Δημοτικής Εκπ/σης 2ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Ημαθίας

bullying prosklisi