Την Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 11:30, το 5ο Δημοτικό Σχολείο Νάουσας ανοίγει την αγκαλιά του στην ιστορική μνήμη και στις ρίζες του με μια μουσικοθεατρική εκδήλωση για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή με τίτλο “ Πόντος – Σμύρνη – Μικρασία… Προσφυγιά και Νοσταλγία! “.

Ταυτόχρονα και με αφορμή αυτή την ιστορική επέτειο  το σχολείο μας ξεκινά και την προσπάθεια για  τη δημιουργία μιας νέας σχολικής βιβλιοθήκης, ώστε η μέρα αυτή να αφήσει το αποτύπωμά της στο σχολείο μας για τις επόμενες γενιές των μαθητών. Για τον λόγο αυτό ζητούμε από όσους μπορούν, να συμβάλλουν με οποιονδήποτε τρόπο προς την επίτευξη του στόχου μας  που είναι για αρχή η  συμβολική συγκέντρωση 100 νέων βιβλίων, όσα δηλαδή και τα χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή. Μαζί με το θέαμα που θα προσφέρουν τα παιδιά, τους χορούς της Ευξείνου Λέσχης Ποντίων Νάουσας, τα τραγούδια εκλεκτών μουσικών της πόλης μας, των εκθέσεων  ζωγραφικής των μαθητών του σχολείου μας και των γεύσεων της Μικράς Ασίας που θα έχετε την ευκαιρία να γευτείτε από τα χέρια μαθητευομένων των τμημάτων Μαγειρικής και Ζαχαροπλαστικής του Ι.Ε.Κ. Βέροιας, τις προβολές φωτογραφιών περιοχών της Μικράς Ασίας, θα χαρούμε πολύ να  υποδεχτούμε εσάς και όσα παιδικά βιβλία μπορείτε να διαθέσετε για το σκοπό αυτό!

H εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Δημοτικό Θέατρο Νάουσας.

ΑΦΙΣΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ