Σήμερα, 5 Aπριλίου 2016, κατά την 5η-6η διδακτική ώρα, το σχολείο μας επισκέφθηκε ο κ. Τομπουλίδης Χαρίτων, Διδάκτορας Αστροφυσικής, Αστρονόμος και εκπαιδευμένος Αστροναύτης της NASA., προκειμένου να μυήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες των Ε΄ και ΣΤ¨ τάξεων στα μυστικά της Αστροφυσικής και της Αστρονομίας, κλείνοντας έτσι τη σειρά των ομιλιών και δραστηριοτήτων που πραγματοποίησε το σχολείο, για τη γνωριμία των μαθητών/τριών με τις Φυσικές Επιστήμες.

Σκοπός  της προσπάθειας αυτής ήταν να αναδειχθούν οι Φυσικές Επιστήμες ως απαραίτητα ερμηνευτικά κλειδιά για την κατανόηση του κόσμου μας, την δημιουργική αφομοίωση της τεχνολογικής προόδου, και τη βελτίωση του βιοτικού μας επιπέδου, να ενθαρρυνθούν οι μαθητές και να απομυθοποιήσουν τους όποιους φόβους τους για τις «δύσκολες και ακαταλαβίστικες» Φυσικές Επιστήμες, να αποκτήσουν εμπειρίες και δεξιότητες χρήσιμες στη καθημερινότητα, να αναπτύξουν πνεύμα συνεργασίας, συναισθηματική ωριμότητα και αξίες, με αφορμή τις επιστήμες και τον επιστημονικό τρόπο σκέψης.

ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ