Διαγωνισμός Ορθογραφίας «Γυρίζω την Ελλάδα με ένα γράμμα» Δημοτικό Σχολείο «Ι.Μ. ΔΕΛΑΣΑΛ»

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε κατόπιν εγκρίσεως του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων και περιελάμβανε τρεις (3) φάσεις. Οι δύο πρώτες φάσεις ολοκληρώθηκαν εντός της κάθε σχολικής μονάδας, ενώ ο μεγάλος τελικός διεξήχθη την Κυριακή, 28 Φεβρουαρίου 2016. Τον Διαγωνισμό τίμησαν με τη συμμετοχή τους περισσότεροι από τετρακόσιοι (400) μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης, από τριάντα έξι (36) δημόσια και ιδιωτικά δημοτικά σχολεία της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.

Στην τρίτη (Γ΄) φάση διαγωνίστηκαν 143 μαθητές και μαθήτριες (56 μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης και 87 μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης).

Το σχολείο μας εκπροσώπησαν στη Γ’ φάση, που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου ΔΕΛΑΣΑΛ, οι μαθητές της Ε’ τάξης: Πίπιλας Αλέξανδρος και Κοτζιάμπαση Ελισάβετ και ο μαθητής της ΣΤ’ τάξης: Μπέρσος Ζαφείριος, ενώ στην τελική 15άδα του Διαγωνισμού προκρίθηκε ο μαθητής Πίπιλας Αλέξανδρος.

ΣΤΟΥΣ 15 ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΔΕΛΑΣΑΛ