Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023, στις 9 π.μ., πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 και τη γιορτή της σημαίας. Στη γιορτή συμμετείχαν όλοι οι μαθητές της Γ’ και Δ’ τάξης του σχολείου μας με ποήματα, θεατρικά σκετσάκια και τραγούδια. Ρόλο αφηγητή είχαν επίσης, από την ΣΤ’ Τάξη, η μαθήτρια Τζιβάνη Μυρτώ Πασχαλιά και ο Καραμπινέσης Σταύρος ενώ στο θεατρικό συμπληρωματικό ρόλο είχε ο μαθητής της ΣΤ’ Τζιώνας Αστέριος.

Στο ξεκίνημα της γιορτής ο Διευθυντής παρέδωσε τη σημαία στους/στις μαθητές/τριες που κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά αρίστευσαν. Αυτοί/ές ήταν οι:

• Τζιώνας Αστέριος
  • Λουμπουρδής Πέτρος
  • Χατζηιωαννίδου Νίκη
  • Τζιβάνη Μυρτώ Πασχαλιά
  • Κουτσουπιά Ανθή
  • Τσαμασλίδου Νικολέτα

Οι μαθητές/τριες αυτοί/ές θα είναι παραστάτες ενώ, δύο από αυτούς/ές,  η Κουτσουπιά Ανθή για την πρώτη περίοδο και η Τσαμασλίδου Νικολέτα για τη δεύτερη, θα είναι οι σημαιοφόροι,  έπειτα από την κλήρωση που έγινε στην τάξη.

Η γιορτή ξεκίνησε με σύντομη ιστορική αναδρομή στα γεγονότα του Οκτωβρίου του 1940, ακολούθησαν ποιήματα για τη σημαία από τους μαθητές και  δύο θεατρικά δρώμενα με τίτλο “Γυναίκες της Πίνδου” και “ΝΑΖΙ στην Κόλαση”.

Εορτασμός επετείου 28ης Οκτωβρίου 1940